TR  |   EN  |   DE

Şirketimiz & Biz

Çocukluğumuzda bir hayal.

Mimarlık, bizler için çocukluk hayallerinin çok daha ilerisinde olan bir tutkuydu. 

Kendi evimizi tasarlama ve bu tasarımı gerçeğe dönüştürebilme hayallerimizi, sadece kâğıtların üzerinde olabilse de gerçekleştirmek, yarattığımız yapıların içinde yaşamayı hayal etmek, bize inanılmaz bir keyif veriyordu. 

Çizdikçe düşünüyor, düşündükçe çiziyorduk. 

Banyosundan bahçesine kadar önce hayal ettiğimiz, sonra kâğıtların üzerine çizdiğimiz her evde, yaptığımızın sadece ev çizmek değil, insanların yaşamını şekillendirmek olduğunu fark ettik. 

İnsanlar için sıra dışı yaşam alanları üretmek, onların yaşamlarını şekillendirmek, yaşadıkları yapılara aşık etmek. 
Bizim işimiz olmalıydı.

Eğitim yıllarımızda tek hedef.

Kâğıtların üzerine çizdiğimiz hayali evleri gerçeğe dönüştürme arzusuyla geçen çocukluk yıllarımızın sonunda artık tek bir hedefimiz vardı, mimar olmak. 

Bu işin eğitimini almalı, bu iş için yaşamalıydık. 

Eğitim hayatımız boyunca bu hedefimizden bir an bile sapmadık, her günümüzü bir mimar gibi yaşadık. 

Hayallerimizden yapılar, kalbimizden tasarım heyecanı hiç eksik olmadı. 

Eğitim hayatımız, gitmeyi çok istediğimiz bir yere giderken, bir türlü varmak bilmeyen uçağın içindeymişiz gibi geçti. 

Heyecanımız çoktu, sabrımız yoktu. 

Ve sonunda, çocukluğumuzdan beri hayallerimizde olan yere vardık. 

Artık gerçekten mimardık.

İş hayatımızda, farkımız.

Yapı tasarımı hayalleriyle geçen yılların ardından hayal ettiğimiz yere ulaşıp mimar olduğumuzda, her projemizde yeniden varmak istediğimiz tek bir hedefimiz vardı. 

Sıra dışı yapılar tasarlamak. 

İlk önce dışı düşünülmüş, içine bir şekilde yerleşilmiş olan yapılarla dolu olan ülkemizde, fonksiyondan başlayıp forma giden, tüm yönleriyle tasarlanmış yapılar üretmek, bizim en büyük farkımız olmalıydı. 

Kısa sürede elde ettiğimiz büyük başarılar ve referanslar, Çocukluk hayalimiz olan işimizde ortaya koyduğumuz büyük farkın, bizlere gurur veren kanıtları oldu. Decoolation, önce hayallerini ve kalplerini, sonra; hedeflerini, hayatlarını ve işlerini birleştirmiş olan iki mimarın ortak hayali olarak kurulmuş farklı bir mimarlık şirketidir.


 

Özgür OKÇU

Şirketimizin kurucularından Özgür Okçu, 1978 yılında Almanya’nın Münih şehrinde doğdu. 

İlk ve ortaöğretimini Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu ve İzmir Buca Lisesi’nde, yükseköğretimini ise Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde tamamlayan Özgür Okçu, Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Kentsel Tasarım Yüksek Lisans Programı ile tamamladığı eğitim hayatının hemen ardından, çocukluk hayalini gerçekleştirebilmenin heyecanıyla, sonsuza kadar devam etmek istediği mimarlığa başladı.

Okan OKÇU

Şirketimizin diğer kurucusu olan Okan Okçu ise, 1975 yılında Konya’da doğdu. 

İlk ve ortaöğretimini Bük Şeker İlkokulu, Kastamonu Anadolu Lisesi Ortaöğretim Bölümü ve Kayseri Anadolu Lisesi’nde, yükseköğretimini ve yüksek lisansını ise; kurucu ortağı Özgür Okçu ile aynı Üniversitede ve aynı bölümlerde tamamlayan Okan Okçu ’da eğitim hayatının hemen ardından, eşi Özgür Okçu gibi çocukluk hayalini gerçekleştirebilmenin heyecanıyla, mimarlığa başladı.